poniedziałek, 20 maja 2019
Imieniny: Bernardyna, Bazylego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
23.12.2013

U kombatantów z pastorałkami i upominkami

Dodał: RED.

Sobota przed Wigilią Bożego Narodzenia to w Gminie Świnna, tradycyjny zwyczaj odwiedzania kombatantów przez wójta Gminy Świnna oraz kapelę zespołu regionalnego „Hajduki". „Kolędowanie u kombatantów" odbyło się w 10 domach na terenie gminy Świnna.

– Ten zwyczaj trwa w naszej gminie już od wielu lat, staramy się pamiętać o tych, którzy za naszą Ojczyznę przelewali krew wykazywali się bohaterstwem w trakcie II wojny światowej. Niestety, ze smutkiem odnotowuję, że tych osób jest wśród nas coraz mniej, i co roku mamy mniej domów do odwiedzenia. Cieszy mnie natomiast to, że ci ludzie przyjmują nas z prawdziwą radością i wielką otwartością. Spodziewają się naszej wizyty, więc nie moglibyśmy ich zawieść – mówi Henryk Jurasz, wójt Gminy Świnna.

W tym roku do drzwi kombatantów zapukali: wójt, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnnej Mieczysław Krzak oraz kolędująca w nieco odmienionym składzie kapela zespołu „Hajduki". W tym roku kombatantki i kombatanci mogli posłuchać takich pastorałek, jak: „Słyszę z nieba muzykę", W tej kolędzie..." i „Pastuszkowie, bracia mili", wszystkie w góralskiej gwarze, w oryginalnym opracowaniu. Śpiewanie przez nietypowych kolędników bardzo przypadło odwiedzanym do gustu, w ich oczach widać było wyraźnie wzruszenie, kilkoro z nich włączyło się do wspólnego śpiewania.

Władze Gminy Świnna przygotowały dla odwiedzanych kombatantów skromne upominki, zaś wójt Henryk Jurasz z każdą z osób połamał się opłatkiem, składając już dziś życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Źródło, foto: Żywiec Media, M. Hujdus

Czytany 2402 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY